SIA "Bauskas slimnīca", Dārza iela 7/1, Bauska, Bauskas novads, LV-3901, LATVIJA
Ierosinājumus un priekšlikumus lūdzam rakstīt uz e-pastu - info@bauskasslimnica.lv
SIA „Bauskas slimnīcā” piedāvā diagnostiskas izmeklējumu – OSTEODENSITOMETRIJA
ar iekārtu HORIZON Ci, kas ir viena no modernākajām un precīzākajām Latvijā.
Izmeklējums pieejams poliklīnikas RTG kabinetā katru darba dienu no plkst. 800 līdz 1600. Ieteicams būtu pēc plkst. 1300, lai neradītu rindas uz pārējiem RTG izmeklējumiem. Informācija pa reģistratūras tālr. 63923174.
Izmeklējumus veic radiologa asistents, bet slēdzienu par izmeklējumu dod ārsts radiologs – diagnosts S. Dzīvīte.
Par valsts samaksu var veikt tikai vienu izmeklējumu darba dienā. Pacientam jāmaksā pacienta iemaksa 2.85 EUR. Obligāts ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums. Uz izmeklējumu jāpierakstās rindā pa tālruni 63923174 vai poliklīnikas RTG reģistratūras kabinetā.
Ja pacients izvēlas maksas pakalpojumu, izmeklējuma veikšanai nav nepieciešams ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījums un nav jāpierakstās rindā.
OSTEOPOROZES DIAGNOSTICĒŠANA
Visprecīzākā un pašreiz pasaulē visvairāk izplatītā metode ir osteodensitometrija – duālās enerģijas rentgena absorbciometrija. Ar šo metodi var noteikt kaulu blīvumu mugurkaula skriemeļos, gūžas kakliņā un citos kaulos. Izmeklējuma pamatā ir divu dažādu enerģijas rentgenstaru atšķirīga absorbcija dažāda apjoma un blīvuma audos. Šī izmeklējuma nolūks ir diagnostika un novērošana. Pēc izmeklēšanas dators salīdzina pacienta kaulu blīvumu ar vesela cilvēka rādītājiem, izanalizē tos un izdrukā.
Osteoporoze ir kaulu sistēmas slimība, kurai raksturīga kaulu masas samazināšanās un pārmaiņas kaulu mikrostruktūrā, kas veicina kaulu trauslumu un palielina lūzumu risku. Biežākās lūzumu vietas ir muguras skriemeļi, gūžas kauls, apakšdelma kauli.
Kādi ir osteoporozes iemesli?
Osteoporoze ir slimība, kas ir saistīta ar cilvēka vecumu un dzimumhormonu samazināšanos. Sievietēm menopauzes laikā (pēc 45 - 50 gadu vecuma) tas notiek diezgan strauji. Vīriešiem dzimumhormoni samazinās pakāpeniskāk, un tādēļ arī osteoporoze viņus apdraud retāk un arī vēlāk (pēc 65 gadu vecuma). Statistikas dati ir dažādi. Ar osteoporozi slimo apmēram katra trešā, ceturtā sieviete un katrs divpadsmitais vīrietis.
Osteoporoze ir skeleta sistēmas saslimšana, ko raksturo kaulu masas samazināšanās. Tās rezultātā noris kaulu mikrostruktūras izmaiņas un bojājumi, izraisot kaulu trauslumu un būtiski palielinot lūzumu risku (rodas tā saucamie netraumatiskie lūzumi). Kaulu struktūras izmaiņas ar vecumu cilvēkam ir dabīgs process. Kaulu masas maksimums cilvēkiem ir vērojams 30 gados, pēc tam notiek tās pakāpeniska pazemināšanās. Taču, papildus dabiskajiem novecošanas procesiem, daudziem vecāka gadagājuma cilvēkiem ir vērojama priekšlaicīga vai pastiprināta osteoporozes attīstība. Pie riska grupas pieder pacienti, kuri:
Vislielākais osteoporozes risks ir tām sievietēm pēc 60 gadu vecuma, kurām ir zems estrogēnu līmenis, un kuras nelieto estrogēnu aizvietotājterapiju. Ne visiem cilvēkiem ar iepriekšminētajām saslimšanām un simptomiem attīstās osteoporoze, taču viņi daudz ātrāk zaudē kaulu struktūras izturību (stiprumu) un tiem būs lielāks risks osteoporozes attīstībai.
Kādi ir osteoporozes simptomi?
Osteoporoze ir viltīga slimība jau ar to vien, ka tās sākuma stadijā cilvēks jūtas pilnīgi vesels. Bieži vien tikai kaulu lūzums, kurš radies it kā pavisam ikdienišķā situācijā, liek domāt, vai kaulu trausluma pamatā nav osteoporoze!
Osteoporozes riska faktori: